NOVINKY
O NÁS
JAK BYDLÍME
O MORČATECH
SAMICE
SAMCI
PLÁNUJEME
ODCHOVY

NABÍZÍME
FOTOGALERIE
ODKAZY

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

KONTAKT

 

 

Žlutočervená řada


Červená
Červená barva má být co nejsytěji červená až kaštanová, barva se u dorůstajících mláďat poněkud mění, může vysvětlávat. Oči jsou tmavě hnědé, nos, uši a chodidla mají být tmavě pigmentovaná. Pigment by měl být co nejtmavší (nejlépe černý). Červená barva  z této řady je jediná s pigmentem.

Zlatá
Zlatá je vlastně světlejší červená barva (zlato oranžový odstín) s pokožkou bez pigmentu. Uši a nohy jsou růžové, zcela bez pigmentu, oko je červené. Stejně jako u červených mláďat se i zde může barva změnit.

Oranžová
Oranžová je v podstatě zlatá - světle červené zbarvení, pokožka je bez pigmentu - růžová, rozdíl je pouze ve zbarvení oka - je hnědé, případně ohnivé.

Buff
Buff je žlutohnědé (okrové) zbarvení, nesmí mít červený nádech. Pokožka, uši a chodidla jsou světlá bez pigmentu - růžové. Oči jsou tmavé - ohnivé, hnědé.

Krémová
Tato barva má mít světlý žlutý odstín, spíš nádech. Pokožka nemá pigment, je růžová, oko je tmavé
- ohnivé, hnědé.

Ice cream
Toto zbarvení bylo dříve zahrnováno pod šafránovou, ale v roce 2006 bylo uznáno za standardní pod názvem ice cream. Shoduje se s krémovou barvou - velmi světle žlutá,
pokožka nemá pigment, je růžová, jen oko je červené.

Šafránová
Tento odstín je intenzivně zlato žlutý. Pokožka je nepigmentovaná, růžová, oko je červené.

Bílá
Bílá morčata jsou čistě bílá, bez jakéhokoliv nádechu jiné barvy. Mohou mít rubínové, modré, hnědé nebo červené oči. Vždy, nezávisle na zbarvení oka, je pokožka bez pigmentu, tedy růžová.


 

Hnědo-černá barevná řada

Černá
Tato barva musí být sytě černá po celé délce chlupu. Má být výrazně lesklá. Oči jsou tmavě hnědé, nos, uši černé a chodidla nohou rovněž černá. Na první pohled se zdá, že jde o poměrně snadno chovatelnou barvu, ale opak je pravdou. Často dochází ke zesvětlování u kořínků a nežádoucímu hnědému nádechu. Do chovu je třeba zařazovat morčata s kvalitní barvou, také by se neměla křížit morčata černá a čokoládová.

Slate blue (břidlicová)
Zbarvení slate blue je ředěná černá barva, nesmí však mít růžový závoj. Oči mají být rubínové a pokožka má mít tmavou pigmentaci. Tmavý pigment je na uších, nohou, kůži okolo očí a nosu. Zbarvení je možno přirovnat k břidlici - tmavší šedá. Jedná se také o velmi zajímavé a mezi chovateli upřednostňované zbarvení.

Lila
Stejně jako slate blue je i zbarvení lila ředěná černá barva, jedná se o šedou barvu s růžovým nádechem. Uši a chodidla nohou jsou bez pigmentu - růžová. Oči jsou jasně červené. Toto zbarvení věkem morčete světlá, rodí se tmavá a ke stáru zesvětlávají až do téměř špinavě bílé. Výběrem chovných jedinců se dá světlání srsti omezit. Toto zbarvení je poměrně dost vyhledávané mezi chovateli.

Ice lila
Toto zbarvení odpovídá výše popisovanému zbarvení lila (bez pigmentu, červené oči), pouze je hodně světlé, dělá dojem špinavé bílé.
Zatím není uznáno standardem, patří do zbarvení lila.

Čokoládová
Čokoládová má mít barvu hořké čokolády - syté a co nejtmavší zbarvení. I tady je třeba věnovat pozornost tomu, aby barva byla stejnoměrná až ke kořínkům a nevysvětlávala. Oči jsou tmavě hnědé nebo ohnivé. Pigment nosu, uší i nohou je tmavě hnědý.

Béžová
Tato barva je ředěná čokoládová, je to světle hnědé zbarvení, které by se dalo přirovnat k bílé kávě. Stejně jako u zbarvení lila dochází věkem k zesvětlání barvy. Béžová barva je stejně jako lila bez pigmentu a morče má rovněž červené oči. Je to barva velice zajímavá a také vyhledávaná.