NOVINKY
O NÁS
JAK BYDLÍME
O MORČATECH
SAMICE
SAMCI
PLÁNUJEME
ODCHOVY

NABÍZÍME
FOTOGALERIE
ODKAZY

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

KONTAKT

 

Křížení

Zakázaná (nedoporučená) křížení
Pro připouštění platí určitá pravidla. Rozdělila bych je na dvě sklupiny.

Genetická - po tomto spojení je vysoké riziko, že se rodí mrtvá, poškozená zdravotně i nedonošená mláďata, která po porodu umírají nebo žijí velmi krátce, případně pokud se dožijí dospělosti, jejich potomci mohou mít velmi oslabený organismus vůči různým onemocněním, či viditelně degenerovaný fyzicky. Zodpovědný chovatel takové jedince spolu nikdy nepřipustí.

Nedoporučuje se:
šiml x šiml
dalmatin x dalmatin
dalmatin x šiml
satén x satén
normální morče x cuy
příbuzné mezi sebou


Morčata se saténovou srstí
Saténová srst je jemnější než normální, zároveň však hustší a vyznačuje se velice výrazným leskem. Tento lesk je výrazný zvláště u krátkosrstých plemen.
I normální morče může mít hodně lesklou srst. Takže nezkušený chovatel to může zaměnit se saténovou srstí. U tmavých barev se satén rozpoznává dost špatně, někdy je zapotřebí i mikroskopu. Vodítkem může být i to, že saténová srst je jemnější, někdy by se dala přirovnat k dětským vláskům. Saténová srst je dutá, takže světlo odráží jiným způsobem, než srst normální. Dobře to je vidět hlavně u krátkosrstých, u dlouhosrstých  to je k rozpoznání u miminek dobře (jsou jakoby skleněná), u dospělých nejlépe na hlavě, dále i  na pacičkách. Všechny barvy působí tmavším, sytějším dojmem. Srst je však díky své jemnosti náročnější na údržbu. Morčata s touto strukturou srsti jsou dnes již chována ve všech plemenech.

Nedoporučuje se připouštět dva saténové jedince.
Následkem by mohly být malý vzrůst a různé genetické vady, i takové, které jsou neslučitelné se životem, takže hrozí potrat, případně taková mláďata nedlouho po porodu mohou zemřít. Pokud toto nenastane, může takové zvířátko živořit v důsledku různého postižení, což i zapříčiní, že dříve zemře.

Ze stejného důvodu se nedoporučuje připouštět saténa se šimlem nebo dalmatinem, dále dalmatin s dalmatinem, šiml se šimlem a dalmatin se šimlem (patří sem i připouštění blízkých příbuzných).
 

Podle následující tabulky je možné přibližně odvodit procento narozených saténových morčat a nositelů SG (saténový gen) ve vrhu. Procentuální zastoupení nositelů SG je orientační,  nemusí vždy platit. To, jestli má mládě SG, se v budoucnu ověří následným krytím.
 

Rodiče

Mláďata

satén  x  satén   (nevhodné spojení)

100 % satén

satén  x  nosič SG

50 % satén + 50 % nositelů SG

satén  x  normální srst

100 % nositelů SG

nositelů SG  x  nositelů SG

25 % satén + 50 % nositelů SG + 25 % normální srst

nositelů SG  x  normální srst

50 % nositelů SG + 50 % normální srst

 

 

 

 

 

 

 

Plemena či barvy mezi sebou -  rodí se zdravá miminka, ale většinou jsou nestandardní a nepoužitelná v chovu, neprojdou registrací. Toto se hlavně týká pigmentu, délky srsti, rozet, různé genetické vlohy pro typ srsti. Následující rozdělení je základní. Dále jsou i pravidla pro vzájemné připouštění různých barev.

Nedoporučuje se:
morče bez pigmentu x morče s pigmentem
morče dlouhosrsté x morče krátkosrsté
americký teddy či anglický rex  x crested nebo rozeta
americký teddy x anglický rex
švýcarský teddy x s jiným plemenem
crested x rozeta
peruánec (ale i ostatní plemena) x angora
peruánec x coronet či merino
alpaka x merino či coronet
lunkarya x s jiným plemenem (kromě peruánce)

 

Vhodné křížení krátkosrstých plemen Další možné spojení
hladké hladké anglický crested, americký crested, rex, americký teddy
anglický crested anglický crested americký crested, hladké
americký crested americký crested anglický crested,hladké
anglický rex anglický rex hladké
americký teddy americký teddy hladké
švýcarský teddy švýcarský teddy NENÍ
rozeta  rozeta NENÍ

U křížení výše uvedených plemen (anglický crested, americký crested, rex, americký teddy) s hladným morčetem je nutné dát i pozor, aby hladký protějšek nebyl nositelem nevhodného genu. Toto je možné teoreticky zkontrolovat v rodokmenu, ale jestli má morče určitý gen, ověříme pouze připuštěním s morčetem, které má konkrétní typ srsti (např. spojení rex + rex RG atd.).

 

Vhodné křížení krátkosrstých plemen
s vlohou pro určitý typ srsti
hladké hladké RG, hladké ATG
anglický crested hladké bez vlohy
americký crested hladké bez vlohy
anglický rex hladké RG
americký teddy hladké ATG

 

Vhodné křížení dlouhosrstých plemen Další možné vhodné spojení
šeltie šeltie coronet, texel, merino
coronet coronet šeltie, texel, merino
texel texel šeltie, coronet, merino
merino merino šeltie, coronet, texel
peruánec peruánec lunkarya, alpaka
alpaka alpaka peruánec
lunkarya lunkarya peruánec

V žádném případě by neměla být křížena lunkarya s jiným kudrnáčem, protože gen, který způsobuje kudrnatost u lunkaryi, není shodný s genem u texlů, merin a alpak - tato plemena mají stejný typ srsti. Pro připuštění by neměl být zvolen ani protějšek, sice s rovnou srstí (peruánec), ale s kudrnatými předky, protože by mohl být nositelem TG (texel gen - vloha pro kudrnatou srst).

 

Křížení barev
Výchozí barva Vhodná barva Další vhodné barvy pro výchozí barvu
černá černá červená, slate blue, lila
slate blue slate blue černá
lila lila černá
čokoládová čokoládová oranžová, béžová
béžová béžová čokoládová, dle uvážení i barvy ze světlé řady
červená červená černá
oranžová, buff, krémová, bílá tmavooká a červenooká obě skupiny je možno vzájemně kombinovat (krom obou skupin bych zařadila i béžovou), méně vhodné je spojení oranžová nebo zlatá s bílou z důvodu možných světlejších odstínů u potomků
zlatá, šafránová, ice cream

Někdy je složité určit, zda se jedná o barvu buff nebo krémovou. Může být světlejší buff nebo naopak tmavší krém. Toto je možné ověřit křížením s protějškem bílé barvy (bílá barvu "ředí"). Jestliže se narodí jen krémová miminka, pak jeden z rodičů má zbarvení buff. Pokud ale mezi miminky je i miminko bílé, tak s určitostí má takový rodič zbarvení krémové, ale tmavší.

U vícebarevných morčat (dvoubarevné a tříbarevné) platí pro připouštění stejná pravidla jako u jednobarevných. Zde již je i např. černá v kombinaci s bílou a není to na závadu. Naopak černo-bílá nebo červeno-bílá, případně černo-červeno-bílá jsou velice líbivé kombinace barev. Jen je třeba do chovu vybírat jedince s co nejsytějšími barvami. Zároveň zde ale platí, že černo-bílá, červeno-bílá a černo-červeno-bílá jsou  PIGMENTOVÉ BARVY, proto není možné s takto zbarvenými zvířaty připustit bílé morče, protože bílá je zbarvení bez pigmentu.

Nevhodné křížení barev
Výchozí barva Nevhodná barva Poznámky
černá buff, krémová, bílá z tohoto spojení vznikne nestandardní barva kuní (sable)
čokoládová buff, krémová, bílá z tohoto spojení vznikne světlá čokoládová, což je nežádoucí
slate blue čokoládová, béžová z tohoto spojení vznikne nestandardní barva coffee
slate blue lila z tohoto spojení vznikne nestandardní mezityp 

V tabulce s nevhodným křížením barev jsou uvedeny příklady spojení, na které by chovatel při volbě partnerů měl dát pozor. Nevhodně zvolený partner může přes své potomky (i ty hodně vzdálené) předávat vlohy pro pigment, bezpigment, světlejší barvy atd. (prostě to, co je v chovu hodně nežádoucí).  

Sable/kuní (špatná černá - světlejší)  - černá barva geneticky nemůže existovat ve spojení s krémovou barvou nebo buff. Světlé barvy u potomků černou zesvětlí, takže vznikne nestandardní barevná kombinace - sable (kuní) s buff nebo krémovou. Potomci můžou být jednobarevní - černí. Není to ovšem černá, ale právě sable/kuní. Takové morče nemá srst v celé délce chlupů stejně sytě černou  - barva je zesvětlená (čím blíže je ke kořínku, tím je světlejší).
Světlá čokoládová - světlé barvy čokoládovou lidově řečeno ředí - zesvětlují, což je špatně, a do chovu je určitě lepší taková morčata nezařazovat.
Coffee je vzhledem velice pěkné zbarvení, leč neuznané standardem (rubínové oči a tmavá béžová).
Mezityp mezi lila a slate blue - šedá barva a rubínové oči bez pigmentu (slate blue bez pigmentu nebo šedá barva a červené oči s pigmentem (lila s pigmentem). Taková zbarvení je vhodné z chovu vyřadit.
Pigment - V červeno žluté barevné řadě (kromě červené, která by měla mít pigment co nejtmavší, ideálně černý) se právě pigmentem zbarvená kůže  může vyskytnout, ačkoliv by jej tato morčata neměla mít. Může tvořit linku okolo okraje ucha, která v budoucnu s nejvyšší pravděpodobností zmizí. Pigment ale může zasahovat i větší plochu kůže - ucho, okolo očíček, čumáček a pacičky). Taková morčata je už nutné vyřadit z čistokrevného chovu, protože by pigment potomci určitě zdědili (byť i jen jako skrytí nositelé pigmentu).  U světlých barev je pigment nežádoucí.
Naopak u černo-hnědé řady je velmi žádoucí, aby takto zbarvená morčata měla co nejtmavěji pigmentovanou kůži i drápky. V černo-hnědé řadě jsou ale výjimkou barvy lila a béžová, které naopak pigment nesmějí mít a pokud jej mají, pak je také správné takové zvířátko do chovu nezařadit.

U barev argente, aguti, solid aguti, tan, fox a lux v podstatě platí i jiná pravidla pro křížení barev, než je tomu u jednobarevných, dvou či tříbarevných morčat. Vzhledem k tomu, že tato zbarvení nechovám a zřejmě ani nebudu, tyto informace na stránkách nebudu uvádět.

 

Křížení jsem sepsala dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Ale jestliže byste někdo na této stránce nalezl praktickou chybu, prosím o upozornění. Děkuji.