NOVINKY
O NÁS
JAK BYDLÍME
O MORČATECH
SAMICE
SAMCI
PLÁNUJEME
ODCHOVY

NABÍZÍME
FOTOGALERIE
ODKAZY

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

KONTAKT

 


 

Co je nutné znát o morčatech

V níže zobrazených odkazech se dozvíte mnoho užitečných informací o morčatech.

 

POŘIZUJEME SI MORČE
Zde je několik bodů, které stojí za zvážení a promyšlení ještě před koupí morčátka. Pod posledním bodem je připojena důležitá rada pro začínající chovatele a rozvaha, zda je možné na chovu morčat vydělat.

BYDLENÍ
Zde jsou popsány možnosti, jak morče ubytovat, dále i popis různých podestýlek a jejich využití, také i výčet potřebných doplňků do ubikace.

Popis morčete 
Pod tímto odkazem je popsáno, jak by mělo standardní (chovné) morče vypadat, dále zde naleznete popis plemen a zbarvení a fotky pohlaví. Nově (3/2010) je zde něco málo ze standardu, i odkaz na křížení plemen i barev, taktéž i na doporučená i nedoporučená křížení.

ODCHOV
Zde jsou informace o pro ty, kteří by se chtěli dozvědět něco bližšího o rozmnožování, tedy o odchovu morčat, porodu a péči o miminka, kterým matka po porodu zemře, ztratí mléko nebo  z nějakého důvodu je odvrhne.

ABY BYLO MORČE ZDRAVÉ
Pojednání o zdravé výživě a velmi důležitém vitamínu C, který si morče neumí vytvořit, najdete právě v tomto odkazu. Dále je zde vysvětleno, jak pečovat o drápky, zuby a srst. V neposlední řadě uvádím informace o všenkách, svrabu a mé zkušenosti s operací naší Nelinky.

JAK MORČE S NÁMI MLUVÍ
Morče má poměrně rozsáhlý slovník, jehož základy jsou vysvětleny pod tímto odkazem. Mimo to zde popisuji i to, co se morčeti nelíbí, ač někomu by chování či hlasový projev mohl připomínat spíše spokojenost. Pod růžovými odkazy jsou nahrávky, které řeč morčat reálně přiblíží. Na závěr jsem se zde zamyslela i nad agresivitou morčat.

HLODAVCI
Zde se můžete podívat na krátký popis řádu hlodavců, jejich rozčlenění do dvou podřádů a přehled zástupců čeledi morčatovitých. Dále i z části je zde popis a fotografie některých druhů morčat, jež se mi podařilo najít na internetu, a samozřejmě i jejich nejbližší příbuzné - mary, které tvoří společně s morčaty dvě podčeledi čeledi morčatovitých. Přidala jsem i kapybary a aguti. Dokud jsem nehledala informace i o jiných druzích morčat, netušila jsem, že se o nich na českých stránkách téměř nic nedá najít, na zahraničních to je trochu lepší, jenže cizí jazyky jsou mou slabou stránkou.

 

Informace byly čerpány převážně z mých zkušeností z chovu morčat, dále i něco málo pro doplnění
z CHS Cavia Bohemia a Klubu morčat  i jiných internetových stránek.