NOVINKY
O NÁS
JAK BYDLÍME
O MORČATECH
SAMICE
SAMCI
PLÁNUJEME
ODCHOVY

NABÍZÍME
FOTOGALERIE
ODKAZY

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

KONTAKT

 

 

Krátkosrstá plemena
 

Hladké
V srsti tohoto plemena nesmí být vír (rozeta), ani se nesmí dělit  do pěšinek. Srst je po těle souměrná, krátká 2 - 3 cm a hustá, bez přesahujících delších chlupů. Měla by být lesklá, matnost nasvědčuje tomu, že morče není po zdravotní stránce úplně v pořádku, většinou je hůře živené. U jednobarevných morčat je nutnost, aby srst měla všude stejnou barvu bez světlejších, či tmavších odstínů. Krátká srst  vyžaduje minimální péči. Plemeno hladné je povoleno ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

Anglický crested
Crested má vzhled podobný jako hladné morče. Pouze na čele má vír (korunku čili rozetu), který musí být pravidelně rozložený, bez pěšinky. Anglický crested je povolen ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

Americký crested
Toto plemeno je zcela shodné s výše popsaným crestedem anglickým, jen čelní rozeta má v bílou barvu, která nemá přesahovat okraj rozety  a zasahovat mimo ni do okolní srsti. Americký crested je povolen ve všech standardem uznaných barvách
jednobarevných, aguti, solid aguti, argente a solid srgente.

Anglický rex
Řadí se mezi plemena se zvláštní strukturou srsti. Zmíněná srst má chlupy „krepaté“, působí jako by polámaným dojmem. Srst od těla kolmo odstává a musí odstávat pravidelně po celém  těle, nesmí přesahovat délku 3 cm. Anglický rex nesmí mít  žádnou rozetu. Křížit se může pouze s hladkým morčetem, jejichž potomci jsou nositeli genu tohoto typu osrstění. Anglický rex je povolen ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

Americký teddy
Vzhledově  se nedá rozpoznat od anglického rexe, ale je geneticky odlišný. Platí o něm stejný popis jako u anglického rexe. Americký teddy je povolen ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

Švýcarský teddy
Geneticky je odlišný od dvou výše uvedených plemen. Srst švýcarského teddyho také působí polámaným dojmem, má být delší - asi 7 cm. Na hlavičce má  pony (ofinu). Šýcarský teddy by neměl mít po těle rozety. Toleruje se pouze čelní rozeta, ale neměla by být. Švýcarský teddy je povolen ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

Rozeta
Morče má mít 8 rozet, symetricky rozložených. Mezi jednotlivými rozetami se tvoří hřebeny, které mají být rovné, vzpřímené a pevné, a jsou umístěny takto: centrální hřeben podél páteře od límce na zadek, dva postranní hřebeny rovnoběžně s centrálním po každé straně, límcový hřeben přes ramena kolmo na centrální a zadní hřeben nad boky a zády rovnoběžný s límcovým. Límcový hřeben je až za rameny. Hřebeny mají vyhlížet upraveně, jsou vlastně postavená srst mezi jednotlivými rozetami. Na tvářích jsou dopředu rostlé vousy. Srst tohoto plemene je poněkud hrubá a není delší než 4 cm. Rozety musí být pravidelně utvářené, vycházejí z jednoho bodu. Zdvojení rozet, pěšinky v rozetách či velký centrální bod je vadou. Rozeta je povolena ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

  

Dlouhosrstá plemena

Šeltie
Šeltie má srst dlouhou až 20cm a nemá mít nikde po těle v srsti vír. Na hlavě, pod bradou, na břiše a nožičkách je srst krátká, za očima se postupně začíná prodlužovat a za ušima je srst již dlouhá v plné délce. Na tvářích by měla být také dlouhá, tzv. licousy, ale ne každé morče je má. Šeltie je povolena ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

Coronet
U coroneta platí stejný popis jako u šeltie, odlišuje se tím, že na hlavičce má vír – korunku, která vychází z jednoho středového bodu ve velikosti špendlíkové hlavičky. Musí být pravidelně rozložená, pěšinka je nežádoucí. Požadované jsou licousy. Coronet je povolen ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.


Texel
O tomto plemeni se dá říci, že to je vlastně kudrnatá šeltie. Chlupy jsou jakoby zlámané, krepaté, Spirály (kudrny) se docílí, když se srst navlhčí a pročeše, pak se trsy dlouhých chlupů stočí do spirály, pročesáním zasucha kudrny zmizí a srst je opět krepatá. Tento typ srsti roste kolno od těla, což dává morčeti větší objem, vypadá celkově větší. Srst na hlavě roste také kolmo, to hlavu opticky zkracuje a zakulacuje. Opět jsou požadované licousy. Na břichu je srst krátká a kudrnatá. Texel je povolen ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

Merino
Merino má stejný typ srsti jako texel. Odlišné je v tom, že na hlavičce, na čele má rozetu, která v kudrnaté trčící srsti není tolik patrná jako např. u peruánce.  Požadované jsou licousy. Merino je vlastně kudrnatý peruánec. Opět platí, že rozeta musí vycházet z jednoho malého bodu. Stejně jako u texela, jiné výry po těle jsou nežádoucí. Merino je povoleno ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

Peruánec
Tomuto plemeni roste srst obráceně, tj. odzadu dopředu. Také platí, že hlavu má krátkosrstou, po těle srst dlouhou. Na každé kyčli má rozetu, což způsobuje , že srst na zadní části těla nesplývá dolů, ale dělá dojem rozcuchanosti. Směr růstu srsti způsobuje, že dlouhá srst rostoucí za ušima tvoří ofinu, což zdánlivě vypadá, že morče má dlouhou srst i na hlavě. Také licousy u tohoto plemene jsou požadované, rostou dopředu, stejně jako ostatní srst a odstávají. Peruánec je povolen ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

Alpaka
Alpaka také patří mezi vlnitá plemena. Na kyčlích má po jednom vírku a přes hlavu pony – ofinu. Požadované jsou licousy. Počtem rozet a směrem růstu srsti je alpaka shodná s peruáncem, zde se dá hovořit o kudrnatém peruánci. Alpaka je povolena ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

Lunkarya
Jedná se o poměrně nové plemeno, které bylo vyšlechtěno ve Švédsku. Výskyt genu tohoto typu kudrnatosti se datuje v roce 1986. Lunkarya má dlouhou extrémně zvlněnou srst, která roste kolmo od těla a na rozdíl od TG vytváří velké lokny a není krepatá. Nejčastěji se chová lunkarya- peruánec, který je již zařazený do standardu, ale vyskytují se i morčata s čelní korunkou, případně i bez rozet (vírků) na těle. Lunkarya je povolena ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.
Stejný gen kudrnatosti má krátkosrsté plemeno curly, které prozatím není uznáno standardem.

Angora
Angora je v podstatě dlouhosrstá rozeta. Na hlavě má ofinu, po těle musí mít rozmístěny minimálně čtyři víry, ale  vhodnější je vírů osm. Nemusí být pravidelně rozmístěny, ale pokud tomu tak je, tím lépe. Víry musejí být pravidelně rozložené do kruhu, pěšinky nebo zdvojené vízy jsou nežádoucí. Celkový vzhled  dělá dojem neupravenosti, což zapříčiňují víry v srsti.
Angora je doposud neuznané plemeno, z čehož vyplývá, že angoru není možné registrovat.

Mohér
Mohér je kudrnatá angora, zde platí výše uvedený popis. Mohér je možné při nedostatečné kontrole srsti zaměnit s Alpakou.
Zároveň platí jako u angory, není možná registrace, není to oficiálně uznané plemeno.

 

Obří plemeno - cuy
Cuy morčata se mohou od normálních morčat dále lišit také v počtu prstů na jednotlivých končetinách. Normální morče má na přední nožičce 4 prsty a na zadní 3, kdežto cuy může mít až 7 a 6 prstů. Ty mohou být plně funkční, nebo mohou sloužit pouze jako paspárky. Polydaktilie je genetická chyba, která doprovází obří růst. Plemeno Cuy je zařazeno do standardu B a na výstavách se posuzuje dle standardu A. Výjimkou je váha, která je vyšší a pohybuje se cca od 1800d do 2 500g (ideálně nad 2kg). Dále je výjimka ještě u cuy rozety, která musí mít po těle minimálně čtyři bezchybné víry (rozety).

Je nutné počítat s tím, že vzhledem k velikosti tohoto plemena, je nutné pořídit ubikaci minimálně s rozměrem 120 x 60cm. Složení potravy je stejné jako u normálních morčat. V žádném případě nesmí dojít k nakrytí s normálními morčaty! Novorozené mládě cuy váží 80-250g a mohlo by u normální samice způsobit značné porodní komplikace. Ani spojení cuy samice s malým samcem není žádoucí. Geny u jejich potomků by mohly být v další generaci příčinou potíží. Cuyové jsou dříve pohlavně dospělí (samičky po třetím týdnu a samečci po čtvrtém týdnu života), proto samečky je nutné včas oddělit od samiček. Dnes se vyskytují cuy morčata téměř ve všech plemenech  i barevných kombinacích.

 

Bezsrstá morčata - naháči
Péče o bezsrstá plemena je stejná jako o srstnatá morčata, jen je nutné dbát, aby naháči nebyli vystaveni nižším teplotám a průvanu.

Skinny guinea pig
Bezsrstá morčata jsou málo rozšířená, a proto není snadné sehnat o nich nějaké  informace. Tento druh byl vyšlechtěn v laboratořích v Kanadě, údajně za účelem  studie kosmetických přípravků. Jako první je v roce 1976 předvedla laboratoř Charles River's Lab. Mají stejnou genetickou mutaci jako Čínský chocholatý pes. Mají chmýřovité, drátovité a kudrnaté chlupy na hlavě, nose a končetinách, někdy i jinde po těle. Samička může být připuštěna nejdříve ve 4-5 měsících a nemělo by to být později než v 7-9 měsících. Sameček je pohlavně dospělý v 3-6 měsících. Samička by měla mít pauzu asi 5 měsíců po odstavení mláďat před dalším připuštěním. Pářením dvou čistých bezsrstých morčat dostaneme vždy čistá bezsrstá morčata. Křížením čistého bezsrstého a normálně chlupatého morčete můžeme dostat pouze morče, které je nositelem bezsrstého genu, nikdy však ne čisté bezsrsté. Plemeno skinny je zařazeno do standardu B.


 

Baldwin guinea pig
Jsou úplně holí, bez chlupů. Těm, kteří pocházejí z nositelů genu, chlupy vypadají až v dospělosti. Skinny a Baldwini jsou bezsrstní z různých důvodů, každý z těchto druhů má jiný zmutovaný gen. Zdá se, že geny Skinnů a Baldwinů  spolu nejsou svázány a ani spolu děděny. Křížením Skinny a Baldwina se získá chlupaté potomstvo. Pářením dvou čistých Baldwinů se získají vždy čistá baldwinovská mláďata, která jsou chlupatá a chlupy jim vypadají po jejich odstavení a dospění. Křížením Baldwina s normálním chlupatým morčetem se může získat nositel baldwinovského genu. Křížením Baldwina s nositelem baldwinovského genu se dostane Baldwin, jenž má chlupy, které mu nakonec, až dospěje, vypadají. Plemeno baldwin je zařazeno do standardu B.