NOVINKY
O NÁS
JAK BYDLÍME
O MORČATECH
SAMICE
SAMCI
PLÁNUJEME
ODCHOVY

NABÍZÍME
FOTOGALERIE
ODKAZY

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

KONTAKT

 

 

Popis morčete

 Stavba těla je stejná u všech plemen morčat. Morče musí celkově působit pevným, silným a kompaktním dojmem. Hlava je silná a široká, nosní partie je zaoblená a tváře jsou plné a dobře vyvinuté. Oči jsou velké, široce posazené, jasné a malinko vystouplé. Uši jsou nízko na hlavě posazené, poměrně velké a dolů klopené. Okraje boltce jsou hladké a uprostřed ucha je malá vlnka. Boltce jsou velmi lehce osrstěné krátkými, řídkými chloupky. Široká oblá hlava přechází v krátký a silný krk. Ramenní partie je široká a dobře osvalená. Předhrudí je plné a široké, lopatka je dobře osvalená. Ramena přecházejí v nepříliš dlouhý hřbet. Hřbet je široký pevný. Zadní část je plná a oblá, ocas chybí. Každé morče má nad zadečkem žlázu (v místě, kde by byl ocásek), která vylučuje tuhý maz (někdo maz může považovat za znečistění výkaly - trochu to připomíná rozpatlaný bobek v srsti). Tato žláza  je jasně patrná u krátkosrstých morčat, u dlouhosrstých je skryta pod chlupy. Některá morčata maz produkují minimálně, jiná více, takže srst v místě mazové žlázy může být slepená.  V místě mazové žlázy může být i lysinka, která vznikne při čistění - srst v tomto místě vypadne. Neměl by to být trvalý jev, srst opět dorůstá.
Srst se skládá ze spodních jemných chlupů a horních krycích hrubších chlupů. Srst morčete je hustá a lesklá, působí zdravým a celistvým dojmem. Je souměrně hustá bez prořídlých či lysých míst s výjimkou přirozeně neosrstěného místa za ušním boltcem.
Váha, kterou dosahují morčata v dospělém věku, je ideální, aby byla v rozmezí od 800 – 1 200g. Ale jsou i morčata, která jsou drobnější nebo naopak mohutnější, takže mohou vážit méně nebo ideální váhu vysoce překročí, aniž by byla hubená či obézní.

Jak rozeznáme samici a samce
Mnoho začínajících chovatelů samici a samce od sebe nedovede rozlišit. U miminek je rozpoznání trochu složitější, ale za několik dní po narození se pohlaví miminek dá bezpečně určit. Zkušení chovatelé to zvládají hned po porodu, je to jen otázka cviku a tréninku při opakovaných porodech. Pohlaví miminek je miniaturní kopií pohlaví matky nebo otce.
U pracovníků ve zverimexech se můžeme setkat s tím, že tito  "odborníci", než aby přiznali, že pohlaví nepoznají, vám klidně o samci s jistotou tvrdí, že je to samice a naopak. V horší případě tak činí úmyslně, aby morče za každou cenu prodali.
Na následujících fotkách je velmi dobře vidět rozdíl mezi samcem a samicí, jako model posloužili  Xenda s Vivinkou.

          
        samice - dospělá                                        samec - dospělý           

Pro  porovnání s  dospělými morčaty  jsem  přidala i nové  fotky  zadečků  miminek.  Pohlaví  je naprosto jasně k  rozpoznání hned po  narození.  A kdo  tvrdí, že ne, tak špatně kouká. :-)  Na fotkách nedobrovolně  pózují  miminka z vrhu  A1. Mimča  se mrskala  jako pytel plný  blech a focení se jim ani trošku nelíbilo. Fotky jsou trochu mázlé, protože, i když byly zadečky foceny hodně z blízka, musela jsem udělat výřez z fotek. Ten už mi ale nešel  pořádně zaostřit, navíc barva neodpovídá, bylo mizerné světlo, ale účel byl splněn.

        
samice - miminko staré 3 dny                       samec - miminko staré 3 dny

Pokud si nejste  jisti, zda je miminko  kluk nebo holka, tak to  je možné ověřit  zcela jednoduše. Před zadečkem zlehka prstem zatlačte na bříško. Pokud je to kluk, tak se ukáže i "pindík" - viz. následující fotky.

          
miminko je staré 1 měsíc
 

 

Standard plemen a barevných rázů morčat
Standard je rozdělen do tří podskupin - standard A, B a C.
 

Standard A zahrnuje veškerá plemena až na výjimky, které jsou zatím registrovány ve standardu B. 

Věk a váha:
třída baby (stáří do čtvrtého měsíce včetně) minimálně 500g
třída junior (od pátého měsíce až do osmého měsíce včetně)             
třída adult (od devátého měsíce)


Standard B uznává nová plemena. Je to v podstatě čekatelství na přijetí do standardu A. Z plemen to jsou bezsrstá morčata (skinny a baldwin) a cuy (obří plemeno).

Bezsrstá plemena - věk a váha:
třída baby (stáří do čtvrtého měsíce včetně) minimálně 400g
třída junior (od pátého měsíce až do osmého měsíce včetně)             
třída adult (od devátého měsíce)
Cuy - věk a váha:
třída baby (stáří do čtvrtého měsíce včetně) 700g-999g
třída junior (od pátého měsíce až do osmého měsíce včetně) 1000g-1799g                 
třída adult (od devátého měsíce)1800g- nad 2000g


Standard C jsou mazlíčci. Pod standardem C je možno vystavovat morčata s průkazem původu, která z nějakého důvodu nesplňují výstavní podmínky standardu A a B (např. poměr barev a jejich špatné rozmístění, přítomnost pigmentu, špatná délka srsti, neuznaná plemena atd.) Dále je možné ve standardu C vystavovat morčata ze zverimexu bez průkazu původu, tedy typické mazlíčky. Zde je důležité, aby morče bylo vitální, správně živené, čilé a přítulné.

 

Plemena
Abych nezahltila stránku s popisem morčat, plemena naleznete zde.

Zbarvení
Pod následujícími odkazy se dozvíte více informací o zbarvení morčat.
Jednobarevná morčata
 
Vícebarevná morčata 
 

Křížení
Koho zajímají informace ohledně křížení plemen a barev klikněte si zde.