NOVINKY
O NÁS
JAK BYDLÍME
O MORČATECH
SAMICE
SAMCI
PLÁNUJEME
ODCHOVY

NABÍZÍME
FOTOGALERIE
ODKAZY

NÁVŠTĚVNÍ KNIHA

KONTAKT

 

 

Více barevná morčata
 

Himalájská (ruská) - černá nebo hnědá
Běžně jsou používány oba názvy, jedná se však o stejné zbarvení. Morče je čistě bílé s tmavou oválnou skvrnou na nose (škraboškou - vypadá jako by si zavrtalo nos do sazí) a tmavýma ušima a nohama. Znaky mohou být v barvě černé nebo čokoládové, barva pigmentu se řídí barvou znaků. Oči jsou vždy červené. Mláďata se rodí čistě bílá a tmavá pigmentace začíná vystupovat od druhého dne po narození. Kresba je zcela ukončena v 8 měsících věku morčete. Toto zbarvení je výraznější v nižších teplotách.

Šiml
U šimlů je  hlava barevná, bez lysinky a barevné končetiny Na zbytku těla je tzv. melírovaná srst, což je charakteristické promícháním barvy bílé a základní barvy v ideálním poměru 1 : 1 (pokud máme např. červeného šimla, má červenou hlavu a červené nohy, po těle má srst hodně světle červenou - růžovou, což způsobuje právě šimlování - promíchání červené a bílé srsti).
Nesmíme pářit dva šimly nebo šimla s dalmatinem
, jelikož by se mohla rodit defektní mláďata a je zde i riziko potratů. Pro krytí šimla je nutné vybrat morče, které je celobarevné (např. červený šiml  + celočervený protějšek).
Standardem uznané barvy jsou: černá, čokoládová, červená, zlatá, oranžová, slate blue, aguti, solid aguti, argente slate blue, solid argente slate blue, dále i vzájemné kombinace = barevný šiml.

Dalmatin
Toto zbarvení má připomínat  psa dalmatina. Hlava je barevná s bílou lysinou, zbytek těla je bílý. Po těle jsou rozesety na bílém podkladu barevné skvrny ve stejné barvě, jako má hlava. Nohy jsou zbarvené dle základní barvy. Pigment a barva oka se řídí dle základní barvy.
Dalmatin stejně jako šiml nese genetický faktor, který při zdvojení způsobuje potraty, případně narození defektních mláďat, proto nesmíme pářit dva dalmatiny, ani dalmatina s šimlem! Stejně jako u šimlů, volíme partnera podle základní barvy. Máme-li dalmatina s černým skvrněním použijeme jako partnera celočerné zvíře. 
Standardem uznané barvy jsou: černá, čokoládová, červená, zlatá, oranžová, slate blue, aguti, solid aguti, argente slate blue, solid argente slate blue, dále i vzájemné kombinace = barevný dalmatin.

Holandská
Holandské zbarvení je kombinací dvou barev. Na hlavě je kolem očí a uší rozložena kresba tak, že nepokrývá celou hlavu, čumáček je bílý a mezi skvrnami okolo očí, které zasahují až za uši, se táhne bílá lysinka. Barevné plotny na hlavě nezasahují fousky a na zátylku se spojují - nesmí být mezi nimi mezera. Přední část těla je asi do poloviny bílá a zadní část v barvě skvrn kolem očí. Přední nohy jsou bílé a zadní mají bílé ponožky. Oči mají barvu podle barvy srsti, znamená to tedy, že mohou být červené i tmavé. Stejně tak pigmentace uší se řídí dle základní barvy.
Standardem uznané barvy jsou: všechny barvy jednobarevných morčat, aguti, solid aguti, argente a  solid argente. 

Brindle
Toto zbarvení je charakteristické promícháním barev černé a červené v ideálním poměru 1:1. Neměly by být na těle skvrny v barvě černé, ani červené, ale chlupy by měly být pravidelně promíchány. To, co je u želvovinového zbarvení nežádoucí, je v tomto případě správné.
 

Želvovinová
Tělo je pomyslně rozděleno podélnou osou od nosu až po zadek (přes záda i břicho). Osa musí být ostře ohraničena, prolínání barev není přípustné. Želvovina  má černá a červená barevná políčka, která na sebe vzájemně navazují a střídají se (pravá strana viz. obrázek, na levé straně na červený pruh od páteře navazuje černý pruh - končí v polovině břicha). Toto zbarvení je poměrně vzácné, dost chovatelů toto zbarvení u svých morčat udává, ale v naprosté většině jedná se o  zbarvení černá-červená nebo červená-černá.
 

Želvovinová s bílou
Rovněž černá a červená políčka, avšak navíc je zde zastoupena barva bílá, která ostře kontrastuje k ostatním dvěma. I zde je nutné ostré oddělení jednotlivých barev a pravidelné střídání okolo pomyslné podélné osy. Zde platí totéž, že je často zaměňováno toto zbarvení za černá-červená s bílou nebo červená-černá s bílou.

 

Dvoubarevná a tříbarevná morčata

Dvoubarevná morčata
mohou mít kombinaci ve všech standardem uznaných barvách. Méně zastoupená barva by měla zasahovat alespoň 25 % plochy těla. Barva očí se řídí plochou barvy, která je kolem oka, proto je povolena rozdílná barva očí. Totéž platí u pigmentu uší, nosu a chodidel - řídí se dle barevných ploch.
Tělo je pomyslně rozděleno podélnou osou od nosu až po zadek (přes záda i břicho). Barevné plochy musí být zastoupeny po obou stranách (ideálně ve stejné velikosti).

Tříbarevná morčata mohou mít kombinaci ve všech standardem uznaných barvách. Méně zastoupené barvy by měly pokrývat minimálně 20% povrchu těla. Barva očí se řídí plochou barvy, která je kolem oka, proto je povolena rozdílná barva očí. Totéž platí u pigmentu uší, nosu a chodidel - řídí se dle barevných ploch.
Tělo je pomyslně rozděleno podélnou osou od nosu až po zadek (přes záda i břicho). Barevné plochy musí být zastoupeny po obou stranách (ideálně ve stejné velikosti).Aguti, argente, solid aguti
Pro tato zbarvení jsem připravila samostatnou stránku - zde.
 

Tan, fox, lux
I tato tři zbarvení, která se velmi podobají zbarvením aguti a argente, si zaslouží více prostoru - naleznete je zde.